مقاله ژئوپلیمر

مقاله ژئوپلیمر

عنوان: مقاله ژورنالی ژئوپلیمر، متن ترجمه به فارسی
قالب: Word + متن Pdf لاتین
تعداد صفحات: 25
پیرامون توسعه‌ی بتن ژئوپلیمر بر پایه‌ی خاکستر بادی
به منظور کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای، تلاش‌هایی در جریان است که مواد دوست دار محیط زیست، تولید شوند. این مقاله مطالبی را در مورد توسعه‌ی نوعی بتن ژئوپلیمر خاکستر بادی ارائه می‌دهد. در بتن ژئوپلیمر که با تولید ماده‌ای غنی از نظر سیلیکون و آلومینیوم ایجاد می‌شود، نوعی خاکستر بادی دارای کلسیم کم (ASTM C 618 Class F) به شکل شیمیایی توسط یک محلول قلیایی شدید فعال می‌شود تا خمیری را ایجاد کند که حفره‌ها و تخلخل‌های ریز و درشت را بپوشاند و دیگر مواد ناپیوسته‌ی مخلوط را به هم بچسباند. نتایج آزمایش‌ها در این مقاله نشان داد که تأثیرات پارامترهای متنوع بر خصوصیات این بتن ژئوپلیمر به چه ترتیب است. به کارگیری بتن ژئوپلیمر، نیازمند تحقیقات بعدی در آینده است.
کلمات کلیدی: مقاومت فشاری، خزیدن، خاکستر بادی، انقباض، مقاومت به سولفات
مقدمه
سهم سیمان پرتلند معمولی (OPC) در تولید گازهای گلخانه‌ای در سطح جهانی در حدود 35/1 میلیارد تن در سال و یا حدود 7% از گازهای گلخانه‌ای تولید شده در کل جو کره‌ی زمین تخمین زده شده است. همچنین، گزارش شده که بسیاری از ساختارهای بتنی، خصوصاً آن‌هایی که در محیط‌های دارای خاصیت خورندگی ساخته شده‌اند، بعد از گذشت 20 تا 30 سال، آغاز به تخریب می‌کنند. حتی برخی از آن‌ها که برای بیش از 50 سال عمر مفید، طراحی شده‌اند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
صنعت تولید بتن، این مشکلات را شناسایی کرده است؛ برای مثال، صنعت بتن ایالات متحده امریکا طرح‌هایی را برای رفع این مشکلات در برنامه‌ی مطالعاتی 2030 در نظر گرفته است که منظر صنعت بتن در آمریکا نامیده می‌شود. در این صنعت، استراتژی‌هایی به منظور بازسازی ساختار بتن و انتخاب موادی برای توسعه‌ی فراساختارهای ارائه شده است و همزمان با آن اقداماتی صورت گرفته که مواد مورد استفاده برای آینده دوست دار محیط زیست باشند.
به منظور تولید بتن دوست دار محیط زیست مهتا پیشنهاد می‌کند که از منابع طبیعی کمتری استفاده شود، انرژی کمتر مصرف شود تا تصاعد دی اکسید کربن به حداقل برسد. او این اقدامات کوتاه مدت را به عنوان اکولوژیک صنعتی تبیین می‌کند. هدف بلند مدت کاهش تأثیر ناخواسته محصولات صنعتی می‌تواند با پایین آوردن نرخ مصرف مواد حاصل گردد.

On the Development of Fly Ash-Based
Geopolymer Concrete
To reduce greenhouse gas emissions, efforts are needed to develop
environmentally friendly construction materials. This paper presents
the development of fly ash-based geopolymer concrete. In geopolymer
concrete, a by-product material rich in silicon and aluminum, such as
low-calcium (ASTM C 618 Class F) fly ash, is chemically activated
by a high-alkaline solution to form a paste that binds the loose coarse
and fine aggregates, and other unreacted materials in the mixture.
The test results presented in this paper show the effects of various
parameters on the properties of geopolymer concrete. The application
of geopolymer concrete and future research needs are also identified.
Keywords: compressive strength; creep; fly ash; shrinkage; sulfate resistance

             

دانلود فایل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =